loading...

مجله سرای فرش ایرانی

  مقاله‌ای که در ادامه مطالعه خواهید کرد ” راهنمای خرید جاروبرقی ” است. در این مقاله با معیار‌ها و ملاک‌هایی که باید در هنگام خرید جاروبرقی در نظر داشته

راهنمای خرید جاروبرقی

بختیار رحماندوست بازدید : 100 سه شنبه 01 آذر 1401 : 13:13 نظرات (0)

 

مقاله‌ای که در ادامه مطالعه خواهید کرد ” راهنمای خرید جاروبرقی ” است. در این مقاله با معیار‌ها و ملاک‌هایی که باید در هنگام خرید جاروبرقی در نظر داشته باشید، آشنا خواهید شد. این معیارها به شما کمک می‌کند تا بهترین جاروبرقی را انتخاب کنید. همان‌طور که می‌دانید جاروبرقی مهم‌ترین ابزار نظافت منزل محسوب می‌شود. استفاده از این وسیله به قدری گسترده شده که تقریباً تمام روش‌های قدیمی نظافت را منسوخ کرده است. امروزه جاروبرقی‌ها پای ثابت منازل و حتی ادارات هستند. این وسیله از تنوع بسیار زیادی در هنگام خرید برخوردار است. تمامی برندها چندین مدل جاروبرقی، با کارایی متفاوت را در سبد تولیدات خود جای داده‌اند.برای اطلاع از بهترین مدل جاروبرقی بر روی لینک کلیک کنید

 

 • تفاوت جاروبرقی‌ ها از نظر شکل ظاهری در راهنمای خرید جاروبرقی
 • جاروبرقی ایستاده (عصایی) در راهنمای خرید جاروبرقی
 • جاروبرقی‌های ایستاده سطلی (نیمه‌صنعتی)
 • معرفی جاروبرقی های خوابیده و ویژگی‌های آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها
 • بررسی جاروبرقی خوابیده کیسه‌دار در هنگام خرید
 • نکات مربوط به جاروبرقی با کیسه دائم
 • بررسی جاروبرقی با کیسه یک‌بار مصرف در هنگام انتخاب
 • نکات مربوط به جاروبرقی خوابیده مخزن دار
 • سایر ویژگی‌های حائز اهمیت در راهنمای خرید جاروبرقی
 • نظر تعمیرکار امداد آی پی درباره خرید جاروبرقی

تفاوت جاروبرقی‌ ها از نظر شکل ظاهری

قصد داریم در مقاله “راهنمای خرید جاروبرقی” شما را با انواع این وسیله و کاربرد هریک از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها آشنا کنیم. جاروبرقی ها از نظر شکل ظاهری در دو دسته کلی قرار می‌گیرند:

 • جاروبرقی خوابیده
 • جاروبرقی ایستاده (سطلی و عصایی)

با دانستن ویژگی‌های هریک از این دو مدل به راحتی می‌توانید در مورد خرید جاروبرقی، متناسب با نیاز خودتان تصمیم‌گیری کنید. در ادامه مقاله “راهنمای انتخاب و خرید جاروبرقی” به مقایسه دو مدل ایستاده و خوابیده می‌پردازیم.

 

 پیشنهاد می شود: چیزهایی که نباید با جاروبرقی تمیز کنید. 

 پیشنهاد می شود: نمایندگی تعمیرات جاروبرقی کندی در تهران 

جاروبرقی ایستاده 

جاروبرقی ایستاده (عصایی) یکی از محصولاتی است که طرفداران خاص خود را داشته و کارایی خاص خود را نیز دارد. درباره این محصول باید بدانید که:

جاروبرقی‌های ایستاده (عصایی) ظاهر منحصربه‌فردی نسبت به سایر مدل‌های این وسیله دارند. این دسته از جاروبرقی‌ها فاقد خرطومی هستند؛ یعنی تمام اجزای جاروبرقی نظیر، مخزن زباله، پارویی و دستگیره همگی بر روی یک بدنه یا همان دسته جاروبرقی، سوار هستند. ظرفیت مخزن این جاروبرقی‌ها بسیار کم است. به همین دلیل برای استفاده در مساحت‌های بزرگ مناسب نیستند. همچنین بسیاری از مدل‌های این جاروبرقی فاقد سیم جمع کن هستند؛ یعنی سیم دستگاه به صورت دستی جمع می‌شود و روی گیره‌های تعبیه‌شده بر روی بدنه آن، آویزان می‌شود. در بعضی مدل‌های این دستگاه، موتور به‌گونه‌ای طراحی‌شده که می‌توان آن را جدا کرد و به صورت جداگانه برای مصارفی مثل تمیز کردن ماشین، مبل و … بکار برد.

این جاروبرقی در مدل‌های شارژی نیز به بازار عرضه شده‌اند. این مدل‌ها اغلب برای جمع‌آوری سریع اشغال‌های کوچک و خرده‌ریز مورد استفاده قرار می‌گیرند. جاروبرقی عصایی فاقد کیسه است؛ بنابراین به راحتی می‌توان آن را در سطل زباله خالی کرد. وزن سبک این جاروبرقی‌ها حمل آن را آسان می‌کند بنابراین به راحتی می‌توانید برای نظافت پله‌ها از آن استفاده کنید. خرید جاروبرقی عصایی برای جلو بردن امور کوچک نظافت توصیه می‌شود.

 پیشنهاد می شود:  خدمات تعمیرکار جاروبرقی گرنیه در تهران 

جاروبرقی‌های ایستاده سطلی

جاروبرقی‌های ایستاده سطلی (نیمه‌صنعتی) نیز از محصولاتیی با کاربرد خاص هستند. درباره این محصول باید به نکات زیر دقت کنید:

این جاروبرقی ها ظاهری مانند جاروبرقی‌ های صنعتی دارند اما برای نظافت منزل مورداستفاده قرار می‌گیرند. ویژگی منحصربه‌فردشان مخزن بزرگ و موتور قدرتمند آن‌‌‌‌‌‌‌‌هاست. لوله این مدل‌ها اغلب تلسکوپی نیستند و طول ثابتی دارند. نداشتن لوله تلسکوپی و سیم جمع کن را می‌توان از ویژگی‌های منفی این دستگاه‌ها نام برد. همچنین وزن سنگین آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها موجب دشواری در حرکت می‌شود. هرچند که این جاروبرقی‌ها قابلیت گردش 90 درجه و حرکت به چپ و راست را دارد. خرید این نوع جاروبرقی بیشتر برای مکان‌های شلوغ و با مساحت زیاد مانند مساجد، هتل‌ها و رستوران‌ها توصیه می‌شود.

 پیشنهاد می شود: برای افزایش طول عمر جاروبرقی چه کنیم؟ 

معرفی جاروبرقی های خوابیده و ویژگی‌های آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها

در معرفی جاروبرقی های خوابیده و ویژگی‌های آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها باید شما را با نکات زیر آشنا کنیم:

وقتی حرف از جاروبرقی به میان می‌آید، اغلب این جاروبرقی‌ها در ذهن تداعی می‌شوند. جاروبرقی‌های خوابیده یا جاروبرقی‌های خانگی، درواقع همان وسیله مصرفی خانوار و عضو جداناشدنی خانه‌ها است که در ابتدای مقاله راهنمای خرید جاروبرقی به آن اشاره شد. خرید یک جاروبرقی ایستاده مناسب، در بین هزاران نوع و مدلی که در بازار موجود است بسیار دشوار خواهد بود. اساس نوشتن مقاله “راهنمای خرید جاروبرقی” نیز بحث و راهنمایی در مورد این مدل است. اگر بخواهیم این نوع جاروبرقی را دسته‌بندی کنیم می‌توان گفت جاروبرقی‌های خوابیده به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • جارو‌برقی های کیسه‌دار
 • جاروبرقی های مخزنی (بدون کیسه)

تفاوت اصلی این دو گروه در مخزن زباله جمع کن است. ما در مقاله راهنمای خرید جاروبرقی کاملاً به مزایا و معایب هر یک از این دو مدل پرداخته‌ایم. با دنبال کردن این مقاله به راحتی می‌توانید در مورد انتخاب یک جاروبرقی خوب، متناسب با نیازتان تصمیم‌گیری کنید.

 پیشنهاد می شود: تفاوت های جاروبرقی بدون کیسه و کیسه دار چیست؟ 

بررسی جاروبرقی خوابیده کیسه‌دار

در بررسی جاروبرقی خوابیده کیسه‌دار در هنگام خرید آن باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

هنگامی‌که برای خرید جاروبرقی به بازار می‌روید، جاروبرقي کیسه دار اولین پیشنهاد فروشندگان به شما است. این نوع جاروبرقی از توان‌های متفاوت بین 1500 تا 2500 وات برخوردار هستند؛ اما بحث ما در این بخش مربوط به کیسه و مخزن است. خود جاروبرقی‌های کیسه‌دار به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • جاروبرقی با کیسه دائم
 • جاروبرقی با کیسه یک‌بار مصرف

هر یک از این دو مدل دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها اشاره خواهد شد. برای خرید جاروبرقی، بهتر است مزایا و معایب هر یک از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را بشناسید، سپس با آگاهی کامل برای خرید آن اقدام کنید. با توجه به اینکه این محصول قرار است سال ها مهمان خانه های شما باشد، عدم دقت به این موضوعات می تواند منجر به خراب شدن پیاپی و یا یک خرید اشتباه شده و از نظر مالی نظر ضرر و زیانی برای شما به دنبال داشته باشد.

 پیشنهاد می شود:  تعمیر و عیب یابی جاروبرقی پاکشوما در تهران 

نکات مربوط به جاروبرقی با کیسه دائم

نکات مربوط به جاروبرقی با کیسه دائم در راهنمای خرید به شرح زیر می باشد:

این نوع کیسه‌ها پارچه‌ای و قابل شستشو هستند. از ویژگی‌های خوب آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها به‌صرفه بودن این مدل کیسه‌هاست. چراکه نیازی نیست پس از هر بار پر شدن، کیسه را دور بیندازید. بلکه به راحتی می‌توانید آن را خالی و مجدداً استفاده کنید. از ویژگی‌های بد آن اما می‌توان به دشواری خالی کردن و تمیز کردن آن اشاره کرد. به ویژه اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، خالی کردن این کیسه‌ها در سطل آشغال خودش یک خرابکاری دیگر است که نیاز به تمیز شدن دارد. از دیگر ویژگی‌های بد آن می‌توان به آلرژی‌زا بودن برخی از این کیسه‌ها اشاره کرد. البته موارد بسیاری هستند که دارای کیسه‌های دائم ضد آلرژی‌اند. بهتر است کیسه‌های دائمی نیز هر یک سال یک‌بار تعویض و جایگزین شوند. خرید جاروبرقی با کیسه دائم با توجه به ویژگی‌های گفته‌شده کاملاً سلیقه‌ای است.

بررسی جاروبرقی با کیسه یک‌بار مصرف در هنگام انتخاب

بررسی جاروبرقی با کیسه یک‌بار مصرف در هنگام انتخاب به شرح زیر می باشد:

 • همان‌طور که از اسم آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها پیداست، کیسه‌های یک‌بار مصرف باید پس از هر بار استفاده دور انداخته شوند.
 • از مزایای این کیسه‌ها سهولت در استفاده از آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها است؛
 • یعنی با خرید جاروبرقی هایی با کیسه یک‌بار مصرف، دیگر نیازی نیست دردسرهای خالی کردن آن را متحمل شوید؛
 • اما ویژگی بد استفاده از این کیسه‌ها، هزینه‌ای است که خانواده برای خرید کیسه یک‌بار مصرف متحمل می‌شود.
 • کیسه‌های یک‌بار مصرف آلرژی‌زا نیستند و می‌توان آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به راحتی از تمامی سوپرمارکت‌ها تهیه کرد.
 • خرید جاروبرقی با کیسه یک‌بار مصرف هم مانند کیسه دائم به سلیقه و میل مصرف‌کننده بستگی دارد.

نکات مربوط به جاروبرقی خوابیده مخزن دار

به نکات زیر درباره جاروبرقی خوابیده مخزن دار در هنگام خرید دقت داشته باشید:

 • این جاروبرقی‌ها دارای مخزن پلاستیکی شفافی هستند که زباله‌ها و گرد و خاک را درون خود جمع‌آوری می‌کند.
 • درواقع این جاروبرقی‌ها فاقد کیسه هستند.
 • بعضی از این مخازن پلاستیکی قابلیت فشرده‌سازی گرد و خاک را دارند به همین علت خالی کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها بسیار راحت و بدون کثیفی است.
 • این جاروبرقی ها در مقایسه با نوع کیسه‌ای آن بسیار کوچک‌ترند.

 پیشنهاد می شود: تعمیر جاروبرقی سامسونگ در منزل شما 

سایر ویژگی‌های حائز اهمیت 

سایر ویژگی‌های حائز اهمیت در راهنمای خرید جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

ماهیت همه جاروبرقی ها از نظر کاری که انجام می‌دهند یکسان است. البته توان موتور در هنگام خرید جاروبرقی بسیار حائز اهمیت است. هرچقدر که موتور دستگاه شما از توان بیشتر و صدای کمتری برخوردار باشد کارایی آن نیز بیشتر است؛ اما ویژگی‌های دیگری در جاروبرقی ها وجود دارد که آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. در واقع راهنمای خرید جاروبرقی مناسب، همین ویژگی‌ها متفاوت را با یکدیگر مقایسه می‌کند. برای خرید جاروبرقی باید بدانید که در بین ویژگی‌هایی که این دستگاه می‌تواند داشته باشد، کدام‌یک برای شما مهم‌تر است.

 • دقت به لوله تلسکوپی در هنگام انتخاب جاروبرقی

درباره لوله تلسکوپی در هنگام انتخاب جاروبرقی باید بدانید که:

در بخش‌های قبلی مقاله راهنمای خرید جاروبرقی از لوله تلسکوپی یادکردیم؛ اما لوله تلسکوپی چیست؟ درگذشته یکی از معضلات استفاده از جاروبرقی عدم تطابق آن با قد کاربر بود. تلسکوپی تعبیه‌شده بر روی لوله‌های جدید باعث می‌شود، ارتفاع لوله‌ها قابل تنظیم باشد.

 پیشنهاد می شود:   نحوه ی استفاده از جاروبرقی سطلی را میدانید؟

 • دقت به لوله خرطومی در هنگام خرید

درباره لوله خرطومی در هنگام خرید باید بدانید که:

لوله‌های خرطومی درواقع رابط بین جاروبرقی و دسته آن هستند. این لوله‌های خرطومی از پلاستیک ساخته‌شده‌اند و ساختاری منعطف دارند. بیش‌ترین طول این لوله‌ها دو متر است. البته لزوماً بلندتر بودن لوله خرطومی به معنای بهتر بودن آن نیست. اندازه این لوله‌ها باید استاندارد باشد. چراکه بلندی و کوتاهی بیش از حد آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها، استفاده از جاروبرقی را با مشکل مواجه می‌کند. بعضی از این لوله‌ها دارای روکشی از الیاف پلیمری هستند ک دوام آن‌ها را زیادتر می‌کند ولی نسبت به سایر مدل‌های معمول گران‌ترند.

 • بررسی محل اتصال لوله خرطومی به جاروبرقی در زمان خرید

در بررسی محل اتصال لوله خرطومی به جاروبرقی در زمان خرید باید دقت کنید که:

محل اتصال لوله‌ خرطومی و بدنه باید به‌گونه‌ای باشد که لوله به راحتی چرخش 360 درجه داشته باشد. این اماکن در بعضی از جاروبرقی‌های بدون کیسه در نظر گرفته نشده است و موجب اذیت شدن کاربر در هنگام استفاده از این وسیله می‌شود. در هنگام خرید جاروبرقی حتماً به این نکته دقت کنید.

 • نکات مربوط به اهمیت وجود نشانگر پر بودن مخزن در راهنمای خرید جاروبرقی

نکات مربوط به وجود نشانگر پر بودن مخزن در راهنمای خرید جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

نشانگر پر بودن مخزن در جاروبرقی‌های بدون کیسه استفاده نمی‌شود؛ زیرا این مخازن شفاف هستند و پر بودن آن‌ها قابل‌مشاهده است. این مورد یکی از ویژگی‌های جاروبرقی های کیسه‌دار است. این نشان‌گر درروی بدنه جاروبرقی و به صورت یک نوار قرمز نشان داده می‌شود. هنگامی‌که کیسه دستگاه شما پر است و یا فیلتر آن کثیف شده است این نشانگر قرمز می‌شود. در هنگام خرید جاروبرقی به عملکرد صحیح این نشانگر دقت کنید. در بعضی موارد ممکن است هنگامی‌که جاروبرقی شما در حالت بیش‌ترین توان خود قرار دارد نشانگر اندکی قرمز شود.

 پیشنهاد می شود: چگونه جاروبرقی را تمیز کنم؟ 

 • کیفیت چرخ‌های جاروبرقی را مد نظر داشته باشید

درباره کیفیت چرخ‌های جاروبرقی در زمان انتخاب باید بدانید که:

شاید بسیاری از شما در هنگام خرید جاروبرقی فکر کنید که چرخ‌ها از کمترین اهمیت برخوردارند در‌حالی‌که این تصور کاملاً غلط است. چرخش راحت جاروبرقی و حرکت آسان آن بر روی سطوح مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار است و کار با جاروبرقی را برای ما خسته‌کننده نمی‌کند.

 • رنگ جاروبرقی

یکی از مواردی که هنگام خرید جاروبرقی حائز اهمیت میباشد رنگ جارو برقی می باشد. شاید در نگاه اول رنگ جاروبرقی چنان مهم به نظر نیاد ولی بعد از مدتی از استفاده از آن رنگ جاروبرقی اهمیت بیشتر پیدا میکن . برای بضی از افراد ست کردن رنگ لوازم خانگی نیز حائز اهمیت می باشد. در این میان جارو برقی قرمز یکی از رنگ های  پر طرفدار جارو برقی میباشد. پس درهنگام خرید جارو برقی به رنگ آن نیز توجه فرمایید.

 • به دستگیره جاروبرقی در هنگام خرید دقت کنید

نکات مربوط به دستگیره جاروبرقی در هنگام خرید به شرح زیر است:

دستگیره، چرخ‌ها و لوله‌ها جزو مواردی هستند که حتماً در هنگام خرید جاروبرقی باید به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها توجه ویژه‌ای داشت. چراکه یک جاروبرقی خوب جاروبرقی تعریف می‌شود که بتواند با بدن کاربر ارتباط برقرار کند. اگر دستگیره جاروبرقی شما به صورت ارگونومی طراحی شده باشد، بسیار مناسب‌تر است؛ اما آپشن جدیدی که بعضی از برندهای تولیدکننده جاروبرقی به دستگاه خود اضافه کرده‌اند قابلیت کنترل از روی دسته است. در دستگاه‌هایی که این قابلیت را دارند شما می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به خم و راست شدن و از روی دسته میزان قدرت موتور را تنظیم و دستگاه را خاموش و روشن کنید.

 • بررسی کابل برق و سیم جمع کن 

بررسی کابل برق و سیم جمع کن در راهنمای خرید جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

مسلماً تمامی کاربران این وسیله در هنگام خرابی جاروبرقی به طول سیم آن توجه می‌کنند. هرچقدر که کابل برق دستگاه بلندتر باشد محدوده بیشتری را پوشش می‌دهد و نیازی به عوض کردن جای پریز نیست. تمامی مدل‌های جاروبرقی خوابیده دارای سیم جمع کن هستند. برخی دیگر از این جاروبرقی‌ها دارای سیم جمع کن خودکارند.

 پیشنهاد می شود:   جاروبرقی چگونه کار میکند؟

 •  فیلتر جاروبرقی از مهم ترین قطعاتی که باید در هنگام خرید به آن دقت کنید

نکات مربوط به فیلتر جاروبرقی در هنگام انتخاب به شرح زیر می باشد:

تمامی جاروبرقی های موجود در بازار دارای فیلتر هستند. تنها تفاوتی که در هنگام خرید جاروبرقی در فیلتر این وسیله به چشم می‌خورد جنس آن است. بعضی از تولیدکنندگان جاروبرقی از فیلترهای نانو، میکرو، نانو سیلور، سیلیکون و … در محصول خود استفاده می‌کنند. این فیلترها اغلب قابل شستشو و قابل تعویض هستند. جاروبرقی های کیسه‌ای تنها دارای یک فیلتر هستند اما در جاروهای مخزن دار اغلب از چندین فیلتر استفاده می‌شود. فیلترها برخلاف ظاهر ساده‌شان تأثیر بسیار مهمی در عملکرد جاروبرقی دارند. عدم توجه به تمیز بودن این بخش می‌تواند مشکلات بعدی را فراهم آورد.

 • اهمیت میزان صدای دستگاه 

درباره اهمیت میزان صدای دستگاه در هنگام انتخاب جاروبرقی باید بدانید که:

توصیه می‌شود در هنگام خرید جاروبرقی حتماً میزان صدای آن را آزمایش کنید. صدای بلند ایجادشده توسط جاروبرقی حتی درزمانی بسیار کوتاه نیز می‌تواند آزاردهنده باشد. میزان صدای جاروبرقی فقط به موتور آن بستگی دارد و کیسه‌دار بودن یا مخزن دار بودن آن تفاوتی در میزان صدا ایجاد نمی‌کند. عایق نبودن بدنه و اطراف دستگاه عامل ایجاد صدای بلند در آن است.خرید جارو برقی های بی صدا میتواند موضوع مهمی باشد.

همچنین باید بدانید که واحد سنجش میزان صدای جاروبرقی به دسی بل است. دستکاه های با کیفیت معمولا محدود دسی بل 80 و دستگاه های خیلی عالی محدوده دسی بل زیر 65 را دارند. خیلی بالا بودن میزان صدای دستگاه نسبت به این اعداد نشان از پایین بودن کیفیت عایق های آنها دارد. همچنین به این نکته نیز دقت کنید که با مرور زمان و گذشت زمانی از عمر دستگاه، با توجه به کاهش کیفیت موتور، ممکن است صدای جاروبرقی بالاتر نیز برود.

 

 • دقت به کیفیت پارویی جاروبرقی 

برای دقت به پارویی پارویی جاروبرقی در زمان خرید باید بدانید که:

این بخش از دستگاه و تغییراتی که در آن ایجاد می‌شود تأثیری در خرید جاروبرقی ندارد. اگر جزو دسته افرادی هستید که به‌ظاهر اهمیت می‌دهید، طراحی متنوع پارویی‌ها می‌تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد. به‌طورکلی پارویی دستگاه ظاهری ساده دارد و تنها دارای یک دکمِه است که با زدن آن برس پارویی باز می‌شود. این برس برای بهتر جارو کردن موکت و … کاربرد دارد.

 • بررسی سایر لوازم جانبی 

بررسی سایر لوازم جانبی در زمان خرید جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

اقلام کوچک همراه جاروبرقی، لوازم بسیار کاربردی هستند. البته تعداد این اقلام تأثیری در کاربردی بودن آن ندارد؛ بنابراین در هنگام خرید جاروبرقی بهتر است بجای دقت به کمیت اقلام همراه، به کیفیت آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها دقت کنید.

 پیشنهاد می شود: آشنایی با قطعات جاروبرقی

 • اهمیت ظاهر و وزن جاروبرقی

درباره ظاهر و وزن جاروبرقی در هنگام خرید دقت کنید که:

نمی‌توان تأثیر ظاهر این وسیله را در تصمیم‌گیری برای خرید جاروبرقی نادیده گرفت؛ اما وزن جاروبرقی عنصر مهم‌تری نسبت به ‌ظاهر آن است.  همان‌طور که می‌دانید جاروبرقی‌ها در زمان استفاده دائماً در حرکت‌اند؛ بنابراین جارو برقی سبک در راحتی در استفاده بسیار مؤثر است.

 • بررسی توان موتور 

بررسی توان موتور در هنگام خرید جاروبرقی به شرح زیر می باشد:

مؤثرترین عامل در هنگام خرید جاروبرقی توان موتور است. توان موتور باقدرت مکندگی آن رابطه مستقیم دارد. توان جاروبرقی با واحد وات نمایش داده می‌شود و از 500 تا 2500 در بین جاروبرقی‌های مختلف با کاربرد متفاوت متغیر است. البته قدرت مکش جاروبرقی تا حد زیادی تابع سایر عوامل، مانند شکل پارویی، طول و نوع اتصالات، عایق‌بندی دستگاه و … است. این بدین معنی است که دو دستگاه با توان یکسان لزوماً کارایی یکسانی ندارند.

علت کم شدن قدرت مکش جاروبرقی

وجود مشکل در کیسه جاروبرقی

یکی از دلایلی که ممکن است سبب کم شدن مکش جاروبرقی شود، تمیز نکردن کیسه و فیلتر دستگاه می باشد. کیسه و فیلتر جاروبرقی در عملکرد جاروبرقی تاثیر زیادی دارند. برای مثال اگر فیلتر جاروبرقی کثیف یا خراب باشد، مکش آن به خوبی عمل نخواهد کرد.

همین مسئله برای کیسه دستگاه نیز صدق می کند. شما باید بعد از دو سه بار استفاده از جاروبرقی، کیسه آن را بررسی نمایید. اگر فیلتر آن را تمیز یا تعویض کنید، جاروبرقی شما بازیابی خواهد شد. این نکته را به یاد داشته باشید برخی از جاروبرقی ها کیسه ندارند و شما باید محفظه آن را خالی نمایید.

 تعمیر جاروبرقی در منزل خود را به ما بسپارید

 

گرفتگی پارویی

گرفتگی پارویی نیز می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد. گاهی اوقات ممکن است یک تکه پارچه یا مقدار زیادی گرد و غبار در زیر پارویی دستگاه جمع شود و مسیر هوا را تا حد زیادی مسدود نماید. در این مواقع پارویی را از لوله تلسکوپی جاروبرقی جدا نمایید و مسیر هوا را باز نمایید.

مقاله عیب یابی جاروبرقی را از دست ندهید

انسداد یا پارگی لوله خرطومی جاروبرقی

انسداد یا پارگی لوله خرطومی نیز می تواند دلیلی برای کم شدن مکش جاربرقی باشد. به این ترتیب که ممکن است تکه ای پارچه از پارویی دستگاه عبور نماید و در لوله خرطومی گیر کند. همین گیر کردن در لوله خرطومی جاروبرقی می تواند دلیلی برای کم شدن مکش دستگاه باشد. در این مواقع لوله را باز کنید و مطمئن شوید که مسیر لوله ها کاملا باز شده است.

کثیف شدن فیلتر هوا

یکی دیگر از دلایل مهمی که در بیشتر جاروبرقی ها نیز دیده می شود و سبب کم شدن مکش می شود، کثیف شدن فیلتر هوا می باشد. اگر فیلتر هوای دستگاه کثیف شده باشد، قطعا بازدهی و عملکرد جاروبرقی پایین می آید و همچنین مکش دستگاه کم می شود. برای حل این مشکل سعی کنید فیلتر هوای دستگاه را تمیز یا تعویض نمایید. در صورت حل کردن این مشکل به احتمال زیاد مکش به حالت اولیه خود بر می گردد.

 

مسدود شدن سر جاروبرقی

یکی دیگر از علت کم شدن قدرت مکش جاروبرقی مسدود شدن لوله جاروبرقی میباشد، لوله جارو برقی یکی از اصلی ترین اجزاء جاروبرقی به شمار می رود. زیرا آشغال ها از آن عبور می کنند و اگر این لوله مسدود شود، مکشآن کم خواهد شد. البته مسدود بودن تنها مشکل لوله های جاروبرقی نیست و ممکن است این لوله ها دارای شکستگی و یا سوراخ باشند. این شکستگی و سوراخ باعث می شود تا دستگاه انرژی زیادی را  هدر دهد و مکش جاروبرقی نیز کاهش یابد. برای حل این مشکل باید لوله را تعمیر یا تعویض نمایید.

خراب شدن موتور جاروبرقی

خراب شدن موتور جاروبرقی نیز می تواند یکی دیگر از دلایل کم شدن مکش جاروبرقی باشد. اگر مشاهده کردید که موتور آن صداهای غیر طبیعی دارد یا جاروبرقی داغ می شود و بوی سوختگی می دهد، به احتمال زیاد موتور دستگاه آسیب دیده است و بهتر است دیگر از آن استفاده نکنید تا تعمیر شود.

تعمیر کردن موتور جاربروقی کاری نیست که شما بتوانید در خانه انجام دهید و نیازمند افراد متخصص و ماهر هستید. مجموعه ما یعنی کارو سرویس با ارائه کلیه خدمات مربوط به تعمیرات لوازم خانگی در خدمت شما عزیزان می باشد.

تمام شدن طول عمر جاروبرقی

اگر دارای یک جاروبرقی بسیار قدیمی هستید و هنوز در حال استفاده از آن هستید، کم شدن مکش جاروبرقی امری بسیار طبیعی می باشد. به طور کلی شاید بتوانید با عوض کردن فیلتر و کیسه هوا مقداری عملکرد ان را بهبود بخشید. اما مکش آن به حالت اولیه خود برنخواهد گشت.

استفاده نادرست از جاروبرقی

به طور کلی باید روزانه یک الی دو بار از جاروبرقی خود استفاده کنید در غیر این صورت بازدهی دستگاه شما کاهش خواهد یافت. استفاده بیش از حد از جاروبرقی علاوه بر زیاد شدن مصرف برق و انرژِی موجب کوتاه شدن عمر آن نیز می شود. به همین ترتیب مکش نیز کاهش خواهد یافت.

منبع:  https://khanegiland.com/

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
به مجله سرای فرش ایرانی خوش آمدید. در اینجا به معرفی انواع فرش ایرانی ، راهنمای خرید لوازم خانگی ، معرفی بهترین لپتاپ های استوک ، خرید لوازم آرایشی و... می پردازیم.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 155
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 98
 • آی پی دیروز : 110
 • بازدید امروز : 314
 • باردید دیروز : 307
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 314
 • بازدید ماه : 11,574
 • بازدید سال : 62,408
 • بازدید کلی : 117,014
 • تلویزیون ۸۶ اینچ هوشمند شیائومی مدل Xiaomi TV MAX 86

  تلویزیون ۸۶ اینچ هوشمند شیائومی مدل Xiaomi TV MAX 86

  https://kalinab.com/product/xiaomi-tv-max-86/